Previous
Next

DOŻYNKI NA KURPIACH — LELIS 2019

Tegoroczne uroczystości dożynkowe zostały rozpoczęte tradycyjnie Mszą Świętą dziękczynną za zebrane plony, po której barwny korowód przeszedł na plac między Centrum Kultury – Biblioteki i Sportu a Ochotniczą Strażą Pożarną w Lelisie. Tam poszczególne delegacje, na czele ze starostami dożynek: Moniką Kobrzeniecką-Szczubełek – sołtyską wsi Gibałka oraz Jarosławem Puławskim – sołtysem wsi Płoszyce, przekazały bochny chleba gospodarzom dożynek, którymi byli: Stefan Prusik – wójt gminy Lelis i Katarzyna Dobkowska-Wiśniewska – dyrektor CK-BiS. Następnie proboszcz leliskiej parafii ks. Janusz Kotowski poświęcił je, po czym zostały pokrojone i rozdane wśród zebranej publiczności przez gospodarzy i starostów imprezy.

Na scenie zaprezentowały się w widowisku dożynkowym zespoły działające przy CK-BiS: zespół folklorystyczny NOWE LATKO, Klub Seniora, zespół pokoleniowy KRZAKI I PNIAKI z Łęgu Przedmiejskiego, Orkiestra Kurpiowska oraz zespół wokalno-muzyczny. 
Następnie na scenie wystąpił duet akordeonowy Vertim & Mamzel, wspaniała The Orchest Rose z Różana pod kierunkiem Tomasza Grześkowicza, zespół Densi, a także gwiazda wieczoru zespół DEJW oraz zespół Rattlesnake Zakończeniem dożynkowych atrakcji była dyskoteka, którą poprowadził Dj Fiki.

W trakcie trwania uroczystości na scenie radny wojewódzki Marian Krupiński, w imieniu marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, wręczył medale Pro Masovia,  które otrzymali: Anna Dobkowska – przewodnicząca rady Gminy w Lelisie, Eugeniusz Bieńkowski – sołtys i radny z Łęgu Przedmiejskiego oraz Damian Bodziak – samorządowiec z Różana.

Od wielu lat imprezie towarzyszy konkurs plastyczny na wykonanie wieńca dożynkowego. Fundatorem nagrody jest Starostwo Powiatowe w Ostrołęce. W tym roku dostarczono 14 wieńców dożynkowych z powiatu ostrołęckiego,  które wyróżniono następującymi miejscami:

I miejsce – Sołectwo Łęg Starościński – Walery (nagroda 1500 zł),
II miejsce – Sołectwo Łodziska (nagroda 1000 zł),
III miejsce – KGW Lipniki gm. Łyse (nagroda 500 zł).

Wyróżnienia zdobyły pozostałe prace konkursowe, czyli: Długi Kąt, Durlasy, Gąski, Gibałka, KGW „Bociani Zakątek” Nasiadki, Obierwia, Olszewka, Szafarnia, Szwendrowy Most, KGW „Czarne Brzozy” z Czarni, gm. Kadzidło, Młodzież Wsi Goworówek gm. Goworowo. Specjalne wyróżnienie otrzymał wieniec przygotowany przez KGW „Kruszanki” z gminy Turośl.

Drugim konkursem rozstrzygniętym podczas Dożynek na Kurpiach były zmagania kulinarne pn. ,,Smaki Regionu’’. Zgłoszono 22 indywidualne i zespołowo przygotowane dania, które komisja postanowiła wyróżnić równorzędnymi nagrodami ufundowanymi przez Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej.
Nie mogło też zabraknąć konkursu o bezpieczeństwie w ruchu drogowym organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Ostrołęce, który poprowadził radny wojewódzki Mirosław Augustyniak, a piękny rower wygrała Pani Teresa Piasta z Olszewki.
Odbył się również bardzo emocjonujący konkurs na STRONGMAN I STRONGWOMAN, w którym tryumfowali wśród pań – Justyna Niedzwiecka z Obierwi, a wśród panów – Dawid Pac z Lelisa.

Oprócz tego, co działo się na scenie, dookoła było mnóstwo atrakcji: punkty gastronomiczne, stoiska z rękodziełem ludowym, stoiska z zabawkami, karuzela, kucyki, bańki na wodzie, animacje dla dzieci oraz pokazy służb mundurowych i ratowniczych.

Serdeczne podziękowania składamy sponsorom dożynek, którymi byli:

– Firma Kamiz Spółka Jawna Kamil Chaberek, Izabela Żebrowska z Lelisa;
– Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej;
– Firma „Łuk-Dach” Ewelina i Łukasz Mielniccy z Szafarczysk, Sprzedaż i Montaż Pokryć Dachowych;
– JBB – Zakład Przetwórstwa Mięsnego w Łysych;
– Sklep Spożywoczo-Przemysłowy Alina i Adam Barszcz –  Nasiadki;
– ABC – Sklep Spożywczy Teresa Niedźwiecka z Lelisa;
– Skład Materiałów Budowlanych Krzysztof Kwiatkowski, Mirosław Krukowski – Łęg Przedmiejski;
– Państwo Czesława i Andrzej Ziemak z Lelisa;
– Usługi Transportowe, Tadeusz Karczewski – Łęg Starościński;
– Sklep Lewiatan, Kadzidło;
– Bar „Kacperek” w Lelisie Piotr Wieremiejczyk;
– Sklep Spożywczy, Teresa i Stanisław Szcepanek z Durlas
– Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.

Podziękowania za pomoc w przygotowaniach do imprezy organizatorzy składają: ZOG ZOSP w Lelisie, pracownikom Urzędu Gminy w Lelisie, LZS, Zespołowi Szkół w Lelisie.

DOŻYNKI to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt rolniczych na Kurpiach stanowiące symboliczne zwieńczenie całorocznych prac rolników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECAMY

WIEŚCI GMINNE

KALENDARZ WYDARZEŃ

KONTAKT

< maj 2024 >
pon. wt. śr. czw. pt. sob. niedz.
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

Centrum Kultury – Biblioteki
i Sportu w Lelisie

ul. Szkolna 48
07-402 Lelis

tel. 29 7611077
e-mail: kontakt@ckbislelis.pl

WIEŚCI GMINNE

KALENDARZ WYDARZEŃ

< maj 2024 >
pon. wt. śr. czw. pt. sob. niedz.
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

KONTAKT

Centrum Kultury – Biblioteki
i Sportu w Lelisie

ul. Szkolna 48
07-402 Lelis

tel. 29 7611077
e-mail: ckbis.lelis@onet.pl

Copyright © 2017-2023 Centrum Kultury – Biblioteki i Sportu w Lelisie
Skip to content